![](https://odvima.gr/wp-content/uploads/2024/07/POS-42o-1024x589.jpg)
Στον συνεδριακό χώρο Ilis Congress Center του Aldemar Olympian Village, που βρίσκεται κοντά στον Πύργο Ηλείας, θα πραγματοποιηθεί το 42ο, Πανελλήνιο Οδοντιατρικό Συνέδριο που διοργανώνει η Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία.
Το συνέδριο με τίτλο «Ψηφιακές και τεχνολογικές εξελίξεις στη σύγχρονη Οδοντιατρική» θα διεξαχθεί από 17-19 Οκτωβρίου 2024, με τη συνεργασία του Οδοντιατρικού Συλλόγου Ηλείας.
«Είναι κοινή διαπίστωση όλων μας ότι οι εξελίξεις στην ψηφιακή εποχή που ζούμε είναι ραγδαίες και ότι επηρεάζουν άμεσα την καθημερινότητά μας. Η Οδοντιατρική επιστήμη έχει ήδη επηρεασθεί από τις ψηφιακές τεχνολογίες. Ετσι το συνέδριο αυτό είναι αφιερωμένο στις «Ψηφιακές και Τεχνολογικές Εξελίξεις στη Σύγχρονη Οδοντιατρική» και προσβλέπει αφενός να ενημερώσει τον σύγχρονο μάχιμο οδοντίατρο στις ψηφιακές εξελίξεις που εφαρμόζονται ήδη αλλά και στη δυνατότητα της μελλοντικής άσκησης της οδοντιατρικής υπό το πρίσμα της τεχνητής νοημοσύνης. Αναμφίβολα, η ανταλλαγή απόψεων σε συνδυασμό με την τοποθέτηση των συναδέλφων σε σύγχρονα θέματα αιχμής αποτελεί σημαντικό παράγοντα ανάδειξης των νέων τάσεων και αλλαγών που παρατηρούνται τόσο στην καθημερινή άσκηση της Οδοντιατρικής όσο και στην εκπαίδευση των μελλοντικών οδοντιάτρων» τονίζει μεταξύ άλλων στο μήνυμά του ο προέδρος Οργανωτικής Επιτροπής του 42ου ΠΟΣ Καθηγητής Νικόλαος Κερεζούδης.
Επιπλέον, σημειώνει ότι καταξιωμένοι ομιλητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό έχουν προσκληθεί να αναπτύξουν αυτά τα θέματα αιχμής.
Στο κατευθυνόμενο πρόγραμμα θα υπάρξουν εισηγήσεις, στρογγυλά τραπέζια και κλινικά φροντιστήρια. Σημαντικό μέρος του επιστημονικού προγράμματος αποτελούν οι ελεύθερες ανακοινώσεις ή οι επιτοίχιες παρουσιάσεις και όπως συνηθίζεται οι καλύτερες ερευνητικές εργασίες θα βραβευθούν σε ειδική συνεδρία, προσθέτει στον χαιρετισμό του ο πρόεδρος του 42ου ΠΟΣ.
Σημειωτέον ότι η υποβολή περίληψης εργασιών μπορεί να γίνει έως τις 14 Ιουλίου.
Τέλος, αναφέρει πως «η οργανωτική επιτροπή κατέβαλε ιδιαίτερη προσπάθεια ώστε η θεματολογία και ο αριθμός των πρακτικών σεμιναρίων να ανταποκρίνονται στις ανάγκες των συναδέλφων για επιμόρφωση», καθώς και ότι στο πλαίσιο του συνεδρίου «προγραμματίστηκαν εξορμήσεις και κοινωνικές εκδηλώσεις ώστε οι σύνεδροι και τα συνοδά μέλη να γνωρίσουν τη σημαντική πολιτιστική κληρονομιά της περιοχής και το ιδιαίτερο τουριστικό της ενδιαφέρον».
«Οι απολύτως άρτιες εγκαταστάσεις και υποδομές ενός ολοκαίνουργιου συνεδριακού κέντρου εγγυώνται τις καλύτερες προϋποθέσεις για την πραγματοποίηση των εργασιών του συνεδρίου μας σε ένα άνετο και παραγωγικό περιβάλλον. Είμαι βέβαιος πως η εξαιρετική δουλειά που λαμβάνει χώρα σε ακαδημαϊκό, ερευνητικό και επαγγελματικό επίπεδο στη χώρας μας θα εγγυηθούν εν τέλει και την απόλυτη επιτυχία του 42ου Πανελλήνιου Οδοντιατρικού Συνεδρίου», σημειώνει από την πλευρά του ο πρόεδρος του Οδοντιατρικού Συλλόγου Ηλείας, κ. Αλέκος Γαλανόπουλος.
Ο ίδιος αναφέρει ακόμα στον χαιρετισμό του πως «η Ηλεία, με την πλούσια ιστορία της, τους πανέμορφους φυσικούς και πολιτιστικούς θησαυρούς της και τη ζωντανή κοινότητα των κατοίκων της, αναδεικνύεται ως ένας ιδανικός τόπος για την επιστημονική ανταλλαγή, την επικοινωνία και τη δικτύωση. Προσφέρει όμως και μια ευκαιρία για την εξερεύνηση νέων προορισμών, την επίσκεψη σε μοναδικά μέρη και συνολικά τη διεύρυνση των πνευματικών μας οριζόντων».
«Το συνέδριο μας αντιπροσωπεύει κάθε χρονιά τη δέσμευσή μας να παραμένουμε πρωτοπόροι στην επιστήμη και την πρακτική της οδοντιατρικής. Ο κλάδος της οδοντιατρικής αντιμετωπίζει σήμερα πολλές προκλήσεις, με βασικές την ενσωμάτωση των νέων τεχνολογιών, τις αλλαγές στον τρόπο ζωής και την ανάγκη για εξειδίκευση. Είμαστε βέβαιοι ότι αυτό το συνέδριο θα αποτελέσει μια ευκαιρία για όλους μας να εμπνευστούμε, να μάθουμε και να συνεργαστούμε προς το κοινό μας όφελος και με στόχο να προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή φροντίδα στους ασθενείς μας», αναφέρει ακόμα ο πρόεδρος του Ο.Σ. Ηλείας στο κάλεσμά του.
Συζήτηση σχετικά με αυτό το άρθρο